Wybór plotera cz. 1. Zastosowanie. Jakie wydruki będą wykonywane?

Zastosowanie. Jakie wydruki będą wykonywane?
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, wykonujemy wydruki materiałów graficznych, projektowych, bądź jednych i drugich. Aby dostosować się do wymogów rynku i potrzeb, producenci podzielili plotery na dwie grupy:
– plotery inżynierskie do zastosowań CAD/GIS/AEC
– plotery graficzne do zastosowań fotograficznych i reklamowych

W tych pierwszych konstruktorzy skupili się na wielu istotnych kwestiach ważnych dla otrzymania poprawnego wydruku projektów czy map. Jedną z najważniejszych cech jest właściwe odwzorowanie skali. Użytkownik nie może pozwolić sobie na wydruk projektu w złej skali. W przełożeniu, parę procent nieścisłości na papierze może spowodować metrowe i większe nieścisłości w rzeczywistości.

W graficznych drukarkach wielkoformatowych skupiono się na jak najlepszym odwzorowaniu i powtarzalności uzyskiwanych kolorów. Takie urządzenia można podzielić na dwie osobne podkategorie:
– drukarki fotograficzne, w których liczba stosowanych kolorów najczęściej wynosi od 8 do 12. Oprócz podstawowych dodano w nich inne, „pomocnicze kolory”, dzięki którym można uzyskać o wiele większą paletę barw, doskonałe przejścia tonalne, czernie i szarości oraz symulację kolorów PANTONE,
– drukarki graficzne do zastosowań reklamowych, które najczęściej mają od 6 do 8 kolorów. Oprócz podstawowych, zostały dodane kolory charakterystyczne i „rzucające się w oczy”.
Na przykład, wielu producentów w takich ploterach stosuje pojemnik z atramentem „czerwony chromatyczny”. Jest on przewidziany do wydruków typowo reklamowych, w których widoczność i zwrócenie uwagi na pewne kolory są bardzo ważne.

⇐ Powrót do artykułu “Wybór plotera atramentowego”

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.wyplot.pl

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz lub zadzwoń do nas. Nasz konsultant dostępny jest pod numerem telefonu:

71 341 45 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *