Wybór plotera cz. 7. Koszty druku. Ile kosztuje nas eksploatacja plotera?

Koszty druku. Ile kosztuje nas eksploatacja plotera?
Na koniec omówię dwa aspekty, na które rzadko zwraca się uwagę podczas zakupu nowego urządzenia, a mają one kolosalne znaczenie w trakcie eksploatacji.
Są to:
– koszt druku (koszty użytkowania plotera)
– gwarancja

Głównymi składnikami kosztów są tusze, głowice oraz pojemniki na zużyty tusz (kaseta konserwacyjna). Proponuję wyliczyć sobie cenę za 1 ml tuszu. Ułatwi to nam porównanie, ponieważ producenci ploterów oferują pojemniki z tuszami o różnej pojemności. Zwracam uwagę, że cena tuszów to nie wszystko. W zależności od marki i modelu, drukarki zużywają różne ilości tuszu do wydrukowania dokładnie tego samego pliku. Wiele urządzeń wielkoformatowych lub dołączone do nich oprogramowanie potrafi podać, ile zostało użytego tuszu do wydrukowania danej pracy. Daje nam to możliwość realnego wyliczenia kosztu i porównania go. Następnym elementem wpływającym na poziom zużycia tuszów jest to, ile dana drukarka potrzebuje ich dla utrzymania głowicy w odpowiedniej kondycji. Plotery automatycznie sprawdzają głowice i w razie potrzeby przeprowadzają ich czyszczenie, zużywając tusz.

W przypadku głowic należy zwrócić uwagę na cenę, żywotność i gwarancję. Ceny, w zależności od producenta urządzenia i modelu, wahają się od ok. 300 zł do nawet 7000 zł. Nie jest prawdą, że istnieją głowice niezniszczalne, potrafiące przeżyć ploter. Mamy wiele przykładów, że mimo zapewnień sprzedawcy, klient musiał wymienić taką głowicę, a koszt był astronomiczny. Pytając o cenę głowicy, warto dowiedzieć się, kto ją może wymienić bez utraty gwarancji – użytkownik czy autoryzowany serwis. Jeżeli tylko serwis, to dochodzą dodatkowe koszty. Żywotność mierzona jest najczęściej ilością tuszu, jaka może zostać przelana bezawaryjnie przez głowicę. Gwarancja podawana jest jako określony czas oraz ilość przelanego tuszu.

Kaseta konserwacyjna jest to wymienny pojemnik, który odbiera zużyty tusz przelany w celu sprawdzenia głowicy oraz podczas jej czyszczenia. Od razu zaznaczę, że jeżeli taka kaseta znajduje się w drukarce, to oznacza, że urządzenie zużywa dużo tuszu na te czynności. Nie wszyscy producenci stosują takie rozwiązanie.

⇐ Powrót do artykułu “Wybór plotera atramentowego”

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.wyplot.pl

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz lub zadzwoń do nas. Nasz konsultant dostępny jest pod numerem telefonu:

71 341 45 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.