Tusz zamiennik czy oryginał?

W trakcie użytkowania plotera często powstaje dylemat: kupić tusz zamiennik czy oryginał.

Jesteśmy świadomi tego, że duża różnica w cenie zachęca do zakupu nieoryginalnego tuszu, jednak należy rozważyć za i przeciw, zanim dokona się nieodwracalnego wyboru. Dlaczego nieodwracalnego? Ponieważ, jeżeli zamontujemy tusz innego producenta, to zostanie on wprowadzony do całego systemu dozowania tuszu oraz głowicy/głowic. Jeżeli okaże się, że jesteśmy niezadowoleni z jakiegoś powodu z zastosowanej zmiany, to powrót do oryginałów albo nie będzie możliwy, albo będzie obarczony dużymi kosztami. Włożenie z powrotem pojemników z oryginalnym tuszem nie spowoduje, że zamiennik zniknie z węży oraz głowicy.

Według naszego doświadczenia, po zastosowaniu tuszów nieoryginalnych, prędzej czy później mogą pojawić się następujące problemy:

  • spadek jakości druku
  • zatkane dysze w głowicy
  • uszkodzenie głowicy
  • zapowietrzenie głowicy
  • plamienie podczas druku
  • wycieki w systemie podawania tuszu
  • zalanie plotera

Dlaczego tak się dzieje?

Jest kilka powodów. Należy pamiętać, że w trakcie projektowania urządzenia konstruktor tworzy je pod ściśle określone parametry. Tusz ma charakterystykę pod konkretną głowicę. Zastosowane w ploterach głowice charakteryzują się bardzo dużą liczbą dysz, przez które przelatuje tusz. Liczba dysz ma wpływ na wielkość kropli. Wielkość kropli jest zależna od składu chemicznego oraz wielkości drobinek barwnika lub pigmentu. Wszystkie te elementy są zależne od siebie i mają wpływ na jakość wydruku oraz niezawodność plotera.

Technologia produkcji

Skład chemiczny tuszów oraz ich inne parametry są pilnie strzeżoną tajemnicą, a producenci zamienników, chcąc zbliżyć się do oryginałów, muszą stosować metodę prób i błędów. Bardzo często cel nie jest osiągany, zwłaszcza gdy kryterium jest tylko niska cena. Ten skład chemiczny ma również duży wpływ na zasychanie głowic w przypadku bezczynności urządzenia. Niestety, zamienniki stwarzają w tym przypadku duży problem. Jeżeli tusz zasechł, to konieczne jest przeprowadzenie procesu czyszczenia głowicy. Czyszczenie głowicy to marnowanie tuszu. Większość ploterów sprawdza sobie drożność głowic i automatycznie czyści głowice. Im częściej czyszczona jest głowica, tym więcej marnuje się tuszu.

Oprócz samego tuszu newralgicznym elementem jest pojemnik, z którego dozowany jest tusz. Często ulega on awarii z powodu nieszczelności. Jeżeli wystąpi taka wada, mamy wówczas do czynienia z wyciekami oraz z zapowietrzeniem całego układu. Powietrze w układzie to wstrzymanie procesu dostarczania tuszu, a co za tym idzie zapowietrzenie głowicy oraz jej uszkodzenie.

Co w tej sytuacji zrobić?

Po pierwsze, podczas wyboru plotera zwracać uwagę również na jego realne koszty eksploatacji. O tym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach.

Po drugie, proszę zwrócić uwagę na następujące wyliczenie:

Cena jednego ml oryginalnego tuszu waha się w przedziale pomiędzy 2,5 a 3,5 zł (przyjmę cenę średnią 3 zł). Do wydrukowania jednego metra kwadratowego rysunku typu CAD ploter zużywa od 0,5 ml do 1 ml (przyjmę średnią ilość 0,75 ml tuszu/1 m²). Z wyliczeń wychodzi, że średni koszt tuszu potrzebnego do wydruku 1 m² rysunku typu CAD wynosi 2,25 zł.

Jak widać, ten koszt nie jest bardzo duży. Mamy natomiast gwarancję, że urządzenie będzie mniej awaryjne. Nie ma nic gorszego, niż brak narzędzi wtedy, gdy są one potrzebne.

Oczywiście nie liczymy innych składników kosztu, czyli papieru, amortyzacji plotera, prądu itp., gdyż są one niezależne i będą takie same przy zastosowaniu zarówno oryginału, jak i zamiennika. Mogą się zmienić koszty związane ze zwiększoną konsumpcją tuszu przez ploter, wymianą głowic lub częstszymi wizytami serwisu przy zastosowaniu zamienników.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz lub zadzwoń do nas. Nasz konsultant dostępny jest pod numerem telefonu:

71 3413796

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *